RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU.
Tarikh/ Hari
:
10.04. 2012 ( Selasa ) Masa : 8.1 0 – 8.40 Kelas : 4 Takwa Bil.
Pelajar : 35 orang
M/ Pelajaran :
Bahasa Melayu
Tajuk : 1.
Keselamatan
1.1 Utamakan keselamatan
Objektif :
Diakhir pembelajaran ini, murid akan dapat;-
-
Menceritakan
peristiwa dalam gambar dengan ayat sendiri.
-
Membaca perkataan
yang ditunjukkan dengan sebutan yang betul
-
Membina dan menulis
ayat majmuk berdasarkan gambar yang ditunjukkan
-
Menyenaraikan nilai
murni yang diperolehi semasa pengajaran dan pembelajaran.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah biasa melihat
bencana alam melalui televisyen.
Konsep :
keselamatan, kesihatan, bencana, kemalangan
Bahan : Carta
gambar, kertas kajang, buku latihan
Nilai : Bekerjasama, berkomunikasi, berhemah, jimat
cermat, prihatin
Kemahiran :
Membaca dan bertutur, membaca dan menulis
Ilmu
: Kajian tempatan, Geografi
Tatabahasa :
Kata hubung
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
( 3
minit )
|
Membaca
pantun teka teki
Cuba
teka wahai kawan, bukan pokok bukan haiwan, Semasa kecil menjadi kawan,
apabila besar menjadi lawan.
|
1.Guru menunjukkan
sampul surat.
2.Guru
menyoal maksud pantun teka teki
|
1.Murid memilih
sampul dan mengikut arahan pada kad.
2.Murid menjawab soalan guru.
|
Strategi/
teknik Membaca
|
Langkah
1
( 5
minit )
|
Bersoaljawab
Peristiwa
Ribut Kebakaran
Banjir Perlanggaran
|
1.Guru
menampal carta.
2.Guru
menyoal murid tentang gambar.
3. Guru menyuruh murid membaca perkataan
|
1.Murid
memerhati gambar.
2. Murid
men-jawab soalan berdasar -kan gambar.
3.Murid
membaca perkataan
|
Strategi/
teknik
Penyoalan
secara kelas
|
Langkah
2
( 10
minit )
|
Gerak
kerja kumpulan
Kata
hubung -dan, kerana, sambil, tetapi,
atau, supaya
|
1.Guru
menampal gambar. 2.Guru mengarahkan
setiap kumpulan membina tiga ayat majmuk dengan menggunakan kata
hubung. 3.Guru meminta semua murid menyebut kata
hubung dan guru menulis di papan hijau.
4.Guru
mengedar-kan kertas kajang dan mengarahkan murid berbincang.
|
1.Murid memerhatikan
gambar. 2.Murid mendengar arahan guru.
3.Semua
murid menyebut kata hubung.
4.Murid
membina ayat majmuk dan mencatat di atas kertas
|
Strategi/
teknik
Perbincangan
kumpulan
Sikap/
nilai
Penglibatan
aktif,
Bekerjasama
|
Langkah
3
( 7 minit )
|
Pembentangan
hasil kerja kumpulan
|
1.Guru
meminta wakil kumpulan keluar kehadapan dan membaca ayat yang dibina dari hasil kerja kumpuan.
|
1.Wakil
murid membaca ayat yang telah dibina dari hasil kerja kumpulan. 2.Murid lain
mendengar ayat yang di baca.
|
Strategi/Teknik
Laporan hasil
perbincangan
|
Penutup
( 5
minit )
|
Pengukuhan
|
1.Guru
meminta murid menyata nilai murni yang mereka perolehi.
2.Guru
menyuruh murid mencatat dalam buku latihan
|
1.Beberapa
orang murid dipilih bagi menyatakan nilai murni tersebut.
2.Murid
mencatat nilai murni dalam buku latihan.
|
Strategi/Teknik
Penyoalan
secara rawak
|
Refleksi :
No comments:
Post a Comment